Eliksir – Restauracja Gdańsk, Wrzeszcz, Garnizon.

Wysyłka na e-mail

Razem do zapłaty:

0,00 PLN

0

Przejdź do płatności

Zrównoważony rozwój

CO2

Nasza restauracja aktywnie dąży do eliminacji emisji CO2, począwszy od szczegółowej analizy naszego śladu węglowego, co umożliwia identyfikację szybkich działań redukcyjnych oraz długoterminowych celów w kierunku pełnej neutralności węglowej.
 
Dzięki licznym naszym inicjatywom, nasza restauracja przyczyniła się do wygenerowania 41 ton CO2 w roku 2023.
 
Czy wiesz, że w przeciągu ostatniego roku zdołaliśmy obniżyć naszą emisję CO2 aż o 7% w porównaniu do roku 2022?
 

Lektura raportu emisji CO2 wiąże się ze zrozumieniem podziału emisji na trzy główne zakresy, z których każdy reprezentuje inne źródła emisji gazów cieplarnianych. Oto zestawienie tego, co zazwyczaj obejmuje każdy zakres:

Emisje bezpośrednie wynikające z m.in:
Spalania paliw w źródłach stacjonarnych bądź mobilnych, będących własnością firmy bądź przez nią nadzorowanych
Emisja powstałych w wyniku zachodzących procesów technologicznych
Ulatniających się czynników chłodniczych
Pośrednie emisje energetyczne wynikające z zużywania importowanej (zakupionej lub dostarczonej z zewnątrz):
Energii elektrycznej cieplnej
Pary technologicznej
Chłodu
Inne pośrednie emisje powstałe w całym łańcuchu wartości w wyniku m.in.:
Zakupu towarów i sług
Zagospodarowania odpadów
Transportu surowców oraz produktów
Podróży służbowych pracowników
Użytkowania produktów przez końcowych użytkowników

KODEKS POSTĘPOWANIA

Nasza firma dąży do minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko naturalne poprzez efektywne zarządzanie zasobami, ograniczanie emisji szkodliwych substancji i promowanie zrównoważonego wykorzystania surowców.

Naszym celem jest budowanie etycznych relacji z pracownikami, dostawcami i społecznościami lokalnymi. To obejmuje zapewnienie godnych warunków pracy, wspieranie równości i różnorodności, oraz angażowanie się w działania na rzecz społeczności.

Angażujemy się w ochronę kultury materialnej i niematerialnej, integrując elementy kulturowe i promując lokalną kulturę i tradycje w sposób autentyczny i odpowiedzialny.

Działamy w sposób zapewniający długoterminową stabilność finansową, bez szkody dla środowiska i społeczeństwa. Nasze podejście obejmuje długoterminowe planowanie strategiczne, zarządzanie ryzykiem oraz inwestycje w zrównoważone technologie i praktyki.

Spółka Cywilna Eliksir, świadoma swojego obowiązku w zakresie ochrony środowiska i odpowiedzialności społecznej, zobowiązuje się do promowania, wprowadzenia i utrzymania zrównoważonego rozwoju, uwzględniając aspekty ekologiczne, społeczne i ekonomiczne.

ZRÓWNOWAŻONE ZAKUPY

Niniejsza Polityka Zrównoważonych Zakupów zobowiązuje naszą firmę do promowania i wdrażania praktyk zrównoważonego rozwoju poprzez świadome decyzje zakupowe. Naszym celem jest minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko, społeczeństwo oraz dziedzictwo kulturowe, przy jednoczesnym wspieraniu lokalnej gospodarki i dążeniu do efektywności ekonomicznej.

Kodeks Postępowania Dostawców

Niniejszy Kodeks Postępowania Dostawców jest wyrazem naszego zaangażowania w odpowiedzialne i zrównoważone prowadzenie działalności w branży turystycznej/hotelarskiej. Kodeks ten stanowi zbiór minimalnych wymagań wobec dostawców towarów i usług w zakresie postępowania zgodnego z wartościami naszej firmy oraz zasadami odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju.

Energia

Posiadamy certyfikat potwierdzający, że 100% energii zużytej w 2023 roku zostało pokryte gwarancjami pochodzenia lub innymi certyfikatami poświadczającymi wytworzenie energii z odnawialnych źródeł.

Jesteśmy częścią unijnego programu ETSM2030

Dzięki naszym dotychczasowym działaniom w duchu eko – jako jedna z 14 firm w całej Polsce – jesteśmy częścią eksperymentalnego projektu Unii Europejskiej ETSM2030. Projekt ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju w obszarze turystyki. Jednym z celów jakie stawiamy sobie w projekcie jest wdrożenie działań mających na celu zmniejszenie śladu węglowego w naszej działalności.
Zwieńczeniem projektu będzie otrzymanie certyfikatu ,,zielonego listka”, który jest dowodem na to, że firma podejmuje świadome działania wspierające ochronę środowiska i zrównoważony rozwój.

Woda filtrowana

Alternatywa dla wody butelkowanej. Przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2

Ekologiczna pralnia

Wszystkie nasze tekstylia pierzemy w gdańskiej ekologicznej pralni, która nie używa w procesie prania  szkodliwego dla środowiska i zdrowia czterochloroetylenu.

Inteligentne zarządzanie energią

Do zarządzania energią cieplną w okresie zimowym używamy inteligentnego polskiego systemu Fibaro, który pozwala zaoszczędzić do 23% energii cieplnej każdego roku.

Menu wegetariańskie

Sukcesywnie zwiększamy ilość dań wegetariańskich w naszym menu.

Odpady

Sumiennie segregujemy odpady. Nasi dostawcy zobowiązani są do zabierania ze sobą opakowań zbiorczych dzięki czemu dajemy możliwość ponownego ich wykorzystania.

Zero waste

Minimalizujemy odpady bio. Z obierek warzywnych przygotowujemy chipsy, a ze skórek cytrusowych nasi barmani przygotowują kordiały, lemoniady i syropy.

Szkolenie uczniów

Od 2015 zajmujemy się szkoleniem uczniów w szkołach gastronomicznych na terenie całej Polski. Od roku 2019 prowadzimy bezpłatne zajęcia teoretyczne w Gdańskiej Szkole Gastronomicznej oraz zajęcia praktyczne w Eliksirze.

Rurki metalowe

Plastikowi mówimy stanowcze nie! Już od 8 lat w Eliksirze używamy tylko rurek metalowych.

Olej

Zbieramy i oddajemy do recyklingu zużyty olej! Czy wiesz, że zużyty olej ze względu na wysoką zawartość triglicerydów bardzo często wykorzystuje się jako biokomponent do produkcji tzw. ekodiesla? Używany jest również w celach opałowych i spalany w piecach olejowych. Możliwe jest też np. wykorzystanie go do dalszej obróbki w przemyśle chemicznym do produkcji różnego rodzaju tworzyw syntetycznych.

Eko Zmywarka

Używamy zmywarki, która odzyskuje energię zawartą w ściekach i parze wodnej i wykorzystuje ją do ogrzewania zimnej wody wlotowej, co pozwala na obniżenie zużycie energii.

Cross trening i szkolenia

Przeprowadzamy szkolenia oraz dajemy możliwość cross treningów. Każdy nasz pracownik w ramach swoich godzin pracy może wziąć udział w najróżniejszych szkoleniach lub przepracować zmianę na zupełnie innym stanowisku, co pozwala mu podnosić umiejętności oraz poszerzać horyzonty.

Eliksir w butelce

Naszej produkcji mikser koktajlowy do samodzielnego przygotowania koktajli. Produkt naszej receptury przygotowany z soków owocowych (NFC), przypraw i ziół, w 100% biodegradowalnym opakowaniu.

Willa Komendanta: Architektoniczna Perła w Gdańsku Wrzeszczu

Eliksir znajduje się w Willi Komendanta, zabytkowym budynku z 1882 roku, położonego w sercu odnowionego osiedla Garnizon. Obiekt, z charakterystyczną wieżą zegarową, został zrewitalizowany w 2014 roku przez Grupę Inwestycyjną Hossa. Rewitalizacja miała na celu zachowanie bogatej historii miejsca, które przez stulecie skrywało wojskowe sekrety.
 
Początki Garnizonu sięgają końca XIX wieku, kiedy zbudowano tu koszary dla Czarnych Huzarów Cesarza Wilhelma II. Po II wojnie światowej, teren stał się bazą dla Ludowego Wojska Polskiego, a jego likwidacja w latach 90. XX wieku otworzyła drogę dla nowych możliwości. Dziś, po gruntownej rewitalizacji, Garnizon łączy w sobie historię i nowoczesność, oferując przestrzenie mieszkalne i komercyjne, w tym wyjątkową restaurację Eliksir.
 
Odkryj urok Willi Komendanta, gdzie historia łączy się z teraźniejszością w jednym z najbardziej malowniczych zakątków Gdańska.

Wspieramy

Poprzez różnego rodzaju działania wspieramy lokalne inicjatywy jak: WOŚP, Puckie Hospicjum pw. Św. Ojca Pio, Serce do Garów, Fundację Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego w Kościerzynie.

LOKALNE PRODUKTY

Nasze dania i koktajle staramy się opierać na składnikach własnej produkcji oraz tych zamawianych u lokalnych dostawców.

W naszym menu znajdują się składniki własnej produkcji takie jak: ser feta i mascarpone,  pieczywo, kiszonki i inne sezonowe przetwory, syropy,  tonik, kordiały, piwo imbirowe i piwo bezalkoholowe.

Kawior Antonius

Ekologiczne gospodarstwo Rybackie „Gosławice” powstałe w latach 60-siątych. Polski producent najwyższej jakości kawioru – jeden z czołowych hodowców jesiotra w Europie.

Masurian Farm

Ekologiczne gospodarstwo mazurskie hodujące ekologiczną wołowinę z bydła rasy Black Angus na skraju puszczy boreckiej w Gieraliszkach.

Śnieżka Perlino

Zakład mleczarski „Śnieżka” w Perlinie powstały w 1992r. do dziś stosuje tradycyjne metody produkcji nabiału. Dostarcza do naszej restauracji śmietanę, jogurty i masło.

Świnia złotnicka pstra

Wielkopolska rasa świń hodowana przyzagrodowo, karmiona paszami gospodarczymi, rosnąca znacznie wolniej od ras przemysłowych, co sprawia, że ich mięso uzyskuje doskonałą jakość oraz wyjątkowy smak.

Zielenica

Ekologiczne gospodarstwo położone w województwie zachodniopomorskim przy granicy doliny rzeki Grabowa na terenie Natura 2000. Hodowla m.in. pstrąga i jesiotra. Pstrąg wędzony na gorąco odznaczony zosatał znakiem Dziedzictwa Kulinarnego.

Kaszubska koza

Gospodarstwo „Kaszubska Koza” położone w Robaczkowie na obrzeżach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Gospodarstwo wytwarza metodą tradycyjną różnego rodzaju kozie sery.

Bure Misie

Sery produkowane przez podopiecznych fundacji wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jasińskiego z Kościerzyny. Osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz ruchowo pracują na różnych etapach powstawania serów „od Burych Misiów”.

Ketchup Kwidzyn

Warmińskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego zostały założone w 1934 roku w regionie Dolnego Powiśla. Ketchup, który produkują ma bardzo krótki skład, a standardy, które spełnia zakład jest wyczuwalny w ich produkcie. Zakład posiada również certyfikat ECO na część swoich produktów.

Młyn Stoisław

Przedsiębiorstwo powstało w 1958 roku koło Koszalina w woj. Zachodniopomorskim. Młyn posiada certyfikat ECO na część swojej produkcji, a mąki, które wytwarza służą nam do produkcji pieczywa dla naszych gości.

Pieczywo

Każdego dnia zmianę na kuchni zaczynamy od przygotowania świeżego pieczywa. Codziennie nasi goście otrzymują trzy różne rodzaje pieczywa z polskiej mąki.

Ser Bursztyn

Dojrzewający 6 miesięcy polski ser, produkowany przez spółdzielnię mleczarską z ponad 100-letnią tradycją i doświadczeniem.

Przetwory

Co roku w pełni sezonu zamieniamy naszą kuchnię w wielką produkcję przetworów. Większość owoców i warzyw w okresie letnim zamykamy w słoikach, które po kilku miesiącach lądują na talerzach naszych gości.

Grzyby i owoce

Rodzinna firma Elpol z Bydgoszczy działa już od 20 lat i dostarcza grzyby, przetwory i owoce. Większość produktów dostarczanych przez firmę odznaczonych jest znakiem Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza i Kujaw.

Skład kawy

Gdyńska palarnia kawy działająca od 2012 roku. lokalna palarnia kawy z Gdyni. W Eliksirze posiadamy własną unikalną, specjalnie przygotowaną dla nas mieszankę kawy.

Rokitnik

Objęta ochroną gatunkową unikalna roślina występująca m.in. na ternie polskiego wybrzeża morza Bałtyckiego. Charakteryzuje się wyjątkowym smakiem i zapachem. Nazywany polską marakują.

Eliksir w butelce

Naszej produkcji mikser koktajlowy do samodzielnego przygotowywania koktajli. Produkt przygotowany z soków owocowych (NFC), przypraw i ziół, w 100% degradowalnym opakowaniu.

Świnia jabłkowa

Stara rasa świń charakteryzująca się dobrą budową, hodowana przyzagrodowo. Podstawą karmy są naturalne ogryzki jabłek, co wpływa na samopoczucie jak i zdrowie zwierząt. 

Lulemino

Pstrągi, które serwujemy naszym Gościom pochodzą z hodowli w Luleminie, znajdującym się w „Zielonym Trójkącie” pomiędzy Słupskiem, Wałczem i Kołobrzegiem. Hodowla jest w pełni przepływowa, zasilana wodą klasy górskiej. Rzeki które zasilają hodowle to m.in. Piława i Parsęta.

Leaf Liturgy

Herbaty z ekologicznych upraw, które oparte są na naturalnych sposobach wytwarzania, środkach pochodzenia biologicznego i mineralnego, nieprzetworzonego technologicznie. 
 

Alkohole

Piwo Starogdańskie

 powstałe na bazie oryginalnej receptury piwa Gdańskiego warzonego w latach 50. w browarze oddalonym o 1 km od Eliksiru. Produkt odznaczony znakiem Dziedzictwa Kulinarnego..

Ratafia kaszubska

polski produkt tradycyjny – słodka nalewka wytwarzana między innymi z owoców wiśni z dodatkiem goździków. Przygotowuje się ją od wiosny do jesieni, wrzucając kolejno dojrzewające owoce przesypane cukrem i zalane spirytusem, poddawane są maceracji w kamionkowych naczyniach.

GostArt

Rocznikowe polskie wino musujące produkowane metodą tradycyjną w winncy Gostchorze tuż nad rzeką Odrą, na obszarach Natura 2000 w Krośnieńskiej Dolinie Odry.

Podole Wielkie

Rodzinne Gospodarstwo i gorzelnia rolnicza z 150-letnią tradycją gdzie powstają wyśmienite Okowity „Podole Wielkie”.

Starka

To 50% okowita żytnia leżakowana w dębowych beczkach po doskonałych hiszpańskich winach gronowych. Dojrzewająca w głębokich piwnicach Szczecińskiej Fabryki Wódek.

Młody Ziemniak

Polska wódka ziemniaczana pochodząca z jednego z najczystszych ekologicznie regionów Europy – Podlasia. Jedna butelka wódki powstaje z 50 młodych ziemniaków odmiany Dukat o 10% zawartości skrobii.

Winnica Turnau

Powstała w 2010 roku winnica położona nieopodal Szczecina. Parcele obsadzone są szczepami solaris i johanniter, a także riesling, hibernal, seyval blanc, rondo, regent i cabernet.

Jotson Gin

Jonston Gin to rzemieślniczy gin z Polski, którego smak buduje wyjątkowa selekcja rozmaitych botaników. Trunek poddany procesowi infuzji, który przełamuje wyrazistość ginu i nadaje mu owocowych nut smakowych.

Wild Fields Whisky

Polska whisky wytworzona wyłącznie z polskich, słodowych zbóż. Destylowana w małej partii w małej destylarni w Jasienicy nieopodal Bielska-Białej.

Ostoya

Polska wódka powstająca z bieszczadzkiej pszenicy, odznaczona 18 różnymi medalami

Cydr Tabun

Pierwsza na Pomorzu wytwórnia Cydrów Rzemieślniczych, leżąca w pięknym lesie Otomińskim w Gdańsku.